Deklaracja dostępności
Informacje ogólne
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biblioteka Ficinus.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treść niedostępna
treści multimedialne (filmy) nie posiadają napisów dla osób głuchych.
Wyłączenia
- Treści będących w posiadaniu podmiotu publicznego, które nie zostały przez niego lub na jego rzecz wytworzone albo przez niego nabyte,
- treści będących w posiadaniu podmiotu publicznego, których dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której ten podmiot publiczny nie jest uprawniony.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Zgodność ze standardami:
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
- HTML 5
- WCAG 2.1 (Podwójne A)
Kompatybilność:
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki.
Wygląd:
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące. Zmiana wielkości czcionki, zmiana kontrastu.
Całość serwisu oparta jest na stylach CSS.
Skróty klawiaturowe:
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Dawid Mosionek, dawid@r-sl.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 242 05 86 wew. 44. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, nastąpi najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej - Biblioteka Ficinus, dwa wolno stojące budynki, od frontu podpiwniczony, dwukondygnacyjny zabytkowy familok, od zaplecza nowo wybudowany parterowy pawilon, na ogrodzonej posesji przy ul. P. Kubiny 24.
Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
- Na teren posesji użytkownicy wchodzą od strony ulicy przez szeroką furtkę na poziomie chodnika, wzdłuż bocznej ściany familoka, następnie skręcają w prawo i od podwórka mają możliwość wejścia do dwóch budynków przez szerokie drzwi bez barier architektonicznych, na lewo do parterowego pawilonu, przez wiatrołap i duże oszklone, dwuskrzydłowe drzwi docierają do sali wypożyczalni głównej, wprost na stanowiska pracy bibliotekarzy; na prawo do klatki schodowej familoka, następnie schodami, wyposażonymi w platformę schodową, prosto do wypożyczalni dziecięcej, bądź na prawo do izby regionalnej. Z parteru klatki schodowej familoka użytkownicy przez duże oszklone, dwuskrzydłowe drzwi wkraczają na teren przestronnej sali audialnej, dostępnej bezpośrednio przez wejście do zabytkowego budynku od strony ulicy na poziomie trzystopniowego podestu, znajdującego się na prawo od furtki.
- W budynku nie funkcjonują obszary kontroli.
Dostępność korytarzy, schodów i wind.
- Przejścia i korytarze w budynkach są dostatecznie szerokie, dla potrzeb użytkowników dostępna jest platforma schodowa.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w pierwszym budynku, na parterze, w korytarzu po prawej stronie od frontowego wejścia do sali audialnej.
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
- W budynkach nie zastosowano pochylni oraz urządzeń i innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących.
Informacja o pomieszczeniach w budynkach zapewniona jest w sposób wizualny i głosowy (opisane przestrzenie, bibliotekarze).
- Budynki nie mają oznaczeń w alfabecie Braille’a, ani oznaczeń kontrastowych dla osób niewidomych i słabowidzących.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
- Placówka nie posiada własnych miejsc parkingowych.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
- Do budynków można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren budynku MBP w Rudzie Śląskiej z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
- Możliwość wejścia do budynków z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
- Brak możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego.