Deklaracja dostępności
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://bibliotekaficinus.r-sl.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych.
Treści nieobjęte przepisami
- Treści od innych podmiotów, które nie zostały przez Twój podmiot lub dla niego wykonane lub nabyte, albo do których modyfikacji Twój podmiot nie jest uprawniony.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Dawid Mosionek - mejlowo dawid@r-sl.pl lub telefonicznie 32 242 05 86 wew. 44.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Krystian Gałuszka - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej,
- Adres: Adres: ul. Dworcowa 33, 41-709 Ruda Śląska,
- mejl: biblio@r-sl.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej - Biblioteka Ficinus
ul. Pawła Kubiny 24
41-710 Ruda Śląska
Wejście do budynku
- Biblioteka Ficinus to dwa wolno stojące budynki, od frontu podpiwniczony, dwukondygnacyjny zabytkowy familok, od zaplecza nowo wybudowany parterowy pawilon, na ogrodzonej posesji.
- Na teren posesji użytkownicy wchodzą od strony ulicy przez szeroką furtkę na poziomie chodnika, wzdłuż bocznej ściany familoka, następnie skręcają w prawo i od podwórka mają możliwość wejścia do dwóch budynków przez szerokie drzwi.
- Na lewo do parterowego pawilonu, przez wiatrołap i duże oszklone, dwuskrzydłowe drzwi docierają do sali wypożyczalni głównej, wprost na stanowiska pracy bibliotekarzy; na prawo do klatki schodowej familoka, następnie schodami, wyposażonymi w platformę schodową, prosto do wypożyczalni dziecięcej, bądź na prawo do izby regionalnej.
- Z parteru klatki schodowej familoka użytkownicy przez duże oszklone, dwuskrzydłowe drzwi wkraczają na teren przestronnej sali audialnej, dostępnej bezpośrednio przez wejście do zabytkowego budynku od strony ulicy na poziomie trzystopniowego podestu, znajdującego się na prawo od furtki.
- Osoby na wózku mogą wjechać do budynku.
Przestrzeń w budynku
- Wszystkie pomieszczenia są dostępne dla osób na wózkach.
- Przejścia i korytarze w budynkach są dostatecznie szerokie, dla potrzeb użytkowników dostępna jest platforma schodowa.
- Schody prowadzące na pierwsze piętro nie posiadają poręczy, a stopnie schodów nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w pierwszym budynku, na parterze, w korytarzu po prawej stronie od frontowego wejścia do sali audialnej.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie zastosowano dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.
- W budynku nie ma tyflomapy
Parking
- Placówka nie posiada własnych miejsc parkingowych
Pies asystujący
- Do budynków można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren budynku MBP w Rudzie Śląskiej z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
- Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- Brak możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Informacja o pomieszczeniach w budynku zapewniona jest w sposób wizualny i głosowy (opisane przestrzenie, bibliotekarze).